Wszystko to, co robimy zaczyna się od głowy i również się niej sprowadza. Co możemy przez to zrozumieć? Otóż to, że nasze nastawienie jest kluczem do tego, by osiągnąć sukces. Nie jest więc żadną niespodzianką fakt, że przygotowanie mentalne już od najmłodszych lat jest tak samo ważne jak przygotowanie motoryczne, taktyczne i fizyczne. Dzieci, które będą miały przyswajane te wszystkie aspekty prawidłowego funkcjonowania, mają największą szansę na bardzo szybki i efektywny rozwój w każdej dziedzinie sportu. Sprawdźmy zatem dlaczego już na tak wczesnym etapie, trening mentalny ma tak duże znaczenie.
Umysł w naszym życiu odgrywa bardzo ważną, o ile nie najważniejszą rolę. Jest mechanizmem, który steruje naszymi działania i odpowiada również za ich jakość. Już od najmłodszych lat używamy go w domu, w szkole, następnie w pracy, a nawet podczas odpoczynku, kiedy to gramy w grę, oglądamy film czy czytamy książkę. Co ciekawe, mimo takiej wiedzy i tak wielu przeprowadzonych badań nadal nie znamy potencjału mózgu człowieka.
Jak wykazały badania przeprowadzone na uczestnikach igrzysk olimpijskich, Ci którzy odnosili sukcesy w postaci medali, spędzali średnio więcej czasu na treningu mentalny, aniżeli Ci olimpijczycy, którzy podczas tej imprezy medalu nie przywieźli [Gould, Flett & Bean 2009]. Takie rezultaty tylko potwierdzają tezę, że zespół działań z zakresu socjologii, psychologii oraz nauki o sporcie pozwala wykrzesać już nawet z młodych sportowców pełnię potencjału i uzyskać kontrolę nad emocjami podczas wykonywania najważniejszych prób czy rozgrywania meczów. Trening mentalny pomaga również zapanować nad ciałem i ogólną sprawnością ruchową. Jest niezwykle istotny w procesie utrzymania wysokiego poziomu motywacji, czy też wyciągania cennych wniosków z porażek.
Oczywiście trening mentalny w przypadku najmłodszych sportowców wygląda inaczej, aniżeli dorosłego i doświadczonego zawodnika. W przypadku początkujących niezwykle ważny jest ogólny rozwój, a nie wyłącznie konkretne działania mające na celu poprawę bądź utrzymanie formy fizycznej i psychicznej. Aspekty, które mają największy wpływ to kształtowanie osobowości czy też umiejętność współpracy w grupie rówieśników, czy kolegów z zespołu. Takie przygotowanie mentalne niesie za sobą długoterminowe i długotrwałe korzyści, a co za tym idzie, ma ogromny wpływ na kształtowanie poniższych cech:
Jak w każdym aspekcie życia młodego człowieka, również i w przypadku przygotowania mentalnego, ogromną rolę odrywają rodzice. Ich podstawowym zadaniem jest wsparcie swojego młodego sportowca. Używanie takich komunikatów jak „świetna robota”, „bardzo dobre zagranie”, „uwielbiam patrzeć jak grasz”, świadczy nie tylko o dużym zaangażowaniu i radości z tego co robi pociecha, ale również o bardzo dużej świadomości potrzeb dziecka. Młody zawodnik bez względu na to czy jego spotkanie zakończyło się zwycięstwem, czy też porażką potrzebuje po meczu bliskiej osoby, która doda mu otuchy, pochwali czy też zapewni dodatkową pewność siebie, której szczególnie w tak młodym wieku może zabraknąć.
Równie ważna jest zasada, by rodzice nie wychodzili poza swoją podstawową, ale jakże ważną rolę. Poprzez to powinniśmy rozumieć sytuację, gdzie rodzic nie próbuje stać się trenerem czy też chce nieświadomie blokować poprzez swoje działania rozwój mentalny pociechy. Wspieranie za to wpływa na wzajemne zaufanie, szacunek oraz pozytywnie oddziałuje na osobność młodego sportowca.
Katrzyna Krasoń – Mental4kids