Poznajcie Zosię i Dominika- naszych cudownych zawodników z Zespołem Downa

Zofia Dzięcioł

18-letnia multidyscyplinarna zawodniczka naszego klubu, która ma na swoim koncie rekord Europy w biegu na 800m oraz liczne medale mistrzostw świata, Europy i Polski w Lekkiej Atletyce, pływaniu i narciarstwie alpejskim!
W tym roku Zosia zdobyła już podwójne mistrzostwo Polski w narciarstwie alpejskim kobiet
z zespołem Downa w slalomie i gigancie. A pod koniec 2021 roku obroniła tytuły mistrzowskie w pływaniu stylem klasycznym na 50 i 100m.

Poza sportem Zosia spełnia się jako artystka. Uczy się tańca w zespole Bartdance,  śpiewu i gry aktorskiej w Teatrze Muzycznym Gaffa oraz fletu i gry na pianinie. Talent wokalny prezentuje podczas występów szantowych z tatą, który akompaniuje jej na gitarze. W sezonie letnim, wraz z tatą i jego załogą, Zosia z wielką radością oddaje się ulubionej dyscyplinie sportu – żeglarstwu. Zosia jest też wytrawnym jeźdźcem.
W każdą sobotę i wakacje trenuje jazdę konną.

Z RK Athletics Zosia związana jest od 2018 roku, to już cudowne 4 lata współpracy. Ćwiczy w grupie młodzieżowej z Trenerka Joanną Stelmaszczyk. Współpraca rozwija się owocnie, o czym świadczą osiągnięcia Zosi na imprezach rangi ogólnopolskiej, jak i międzynarodowej:

–    Brązowy medal w sztafecie 4x100m podczas igrzysk europejskich osób z zespołem Downa  Eurotrigames 2021 we Włoskiej Ferrarze
–  Srebrny medal w biegu na 200m i 4 brązowe w: trójboju lekkoatletycznym, skoku w dal , biegu na 100 i 400m na Mistrzostwach Świata VIRTUS w lekkiej atletyce 2021 w Bydgoszczy
–   Srebrne medale w biegu na 100m i skoku w dal na Mistrzostwach Polskich w lekkiej atletyce Sprawni- Razem 2021 w Sępólnie Krajeńskim
–  Srebrne i brązowe medale w biegu na 60 i 200m, skoku w dal i trójboju lekkoatletycznym na Halowych Mistrzostwach Świata VIRTUS 2020 w Toruniu
– Złoty medal i rekord Europy w biegu na 800m na lekkoatletycznych Mistrzostwach Europy osób z zespołem Downa w Tampere, 2019
–  Srebrny medal w biegu na 800m na lekkoatletycznych Mistrzostwach Świata osób z zespołem Downa  w Funchal, 2018

Obecnie Zosia przygotowuje się do Mistrzostw Świata w lekkiej atletyce osób z zespołem Downa, które odbędą się w czerwcu bieżącego roku w czeskim Nymburku, Igrzyska Letnich Federacji VIRTUS (lipiec 2022) oraz mistrzostw świata w pływaniu (październik 2022).

 

Dominik Ulatowski

20-latek z zespołem Downa, który od 5 lat wyczynowo uprawia lekką atletykę, a Jego koronny dystans to 400m.Dominik jest w naszym klubie od września 2021 roku.  Dla Niego dzień bez treningu, jest dniem straconym. Praktycznie nie ma dnia, aby nie wykonał treningu. Oprócz zajęć strikto lekkoatletycznych chodzi na siłownię i w domu (sam) ćwiczy tabatę. Bardzo zwraca uwagę na wygląd i wyrzeźbione ciało – co przy Zespole Downa nie jest takie łatwe do wypracowania.

Dominik ma dwie twarze – jedna to ta z treningu – skupiona, ciężko pracująca, reagująca na uwagi Trenerki – druga ta poza nim – twarz uśmiechniętego, empatycznego, skromnego chłopak z poczuciem humoru (jest fanem Kabaretu Smile), który ceni sobie chillout i towarzystwo przyjaciół. W czasie wolnym uwielbia słuchać muzyki o mocnych brzmieniach, jak np. Linkin Park, Metallica, Lemon i Enej. Nigdy nie odmówi zjedzenia bezy czy pączka. Uwielbia podróże, tańce, wyjścia do teatru.

Jest wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski Sprawni Razem oraz Mistrzostw Województwa Mazowieckiego Sprawni Razem w biegach na dystansach  100m i 400m oraz skoku w dal. Uczestnik wielu zawodów Olimpiad Specjalnych.

Jego największym osiągnięciem sportowym jest zdobycie aż 4 brązowych medali na ubiegłorocznych Mistrzostwach Europy dla osób z Zespołem Downa, które odbywały się we Włoskiej miejscowości Ferrara. Były to medale zdobyte w następujących kategoriach biegowych: 400m, 1500m, sztafeta 4x100m i sztafeta 4x400m.

Pierwszy, zagraniczny udział Dominika na zawodach międzynarodowych był dla Niego wielkim przeżyciem i wyróżnieniem. Doznaniem, które do dnia dzisiejszego pamięta, wspomina i ma wielki sentyment. Reprezentowanie Polski, biało-czerwony strój, niesienie polskiej flagi – a to wszystko odbywało się na pięknej Maderze w 2018 roku. Dominik nie wrócił wtedy z żadnym medalem, dopiero rok trenował, ale zawarte tam przyjaźnie i motywacja zostały do dzisiaj.

W chwili obecnej przygotowuje się do udziału w Mistrzostwach Świata dla osób z zespołem Downa w Czeskiej miejscowości Nymburg. Jego marzeniem  jest udział w Paraolimpiadzie i nauka breakedance.

 

Zosia, jak również Dominik w Naszym Klubie RK Athletics trenują pod czujnym okiem Trenerki Joanny Stelmaszczyk.

 

                                     

                             

                   

 

 

 

Projekt współfinansowany przez miasto stołeczne Warszawa

 

 

Zapisz się do klubu RK Athletics