Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce osób z zespołem Downa!

Cztery medale zdobyli zawodnicy RK Athletics na mistrzostwach świata w lekkoatletyce osób z zespołem Downa!

W niedzielę (26.06.2022r) zakończyły się mistrzostwa świata osób z zespołem Downa w lekkiej atletyce i tenisie stołowym, w których uczestniczyli zawodnicy RK Athletics: Zofia Dzięcioł, Dominik Ulatowski i Bartosz Matusiewicz.

Zawody zorganizowane zostały w Czechach przez Sports Union for Athletes with Down Syndrome (SU-DS), organizację zrzeszającą blisko 60 krajów członkowskich, która za główny cel stawia sobie rozwijanie oraz aktywną promocję sportu wyczynowego wśród osób z zespołem Downa. Lokalnym organizatorem było Czeskie Stowarzyszenie Sportowców z niepełnosprawnością intelektualną.

Do rywalizacji rozegranej w czeskich miastach Mlada Boleslav (lekkoatletyka) i Nymburk (tenis stołowy), poza biało-czerwonymi oraz liczną ekipą gospodarzy, przystąpili zawodnicy z Argentyny, Australii, Bułgarii, Finlandii, Hiszpanii, Irlandii, Kuwejtu, Meksyku, Portugalii, Turcji oraz Włoch.

„Nie spodziewałam się tak silnej rywalizacji na zawodach sportowców z zespołem Downa” – mówi trener Joanna Stelmaszczyk, która wspierała zawodników na mistrzostwach w Czechach. „Uczestnicy mistrzostw byli bardzo zdeterminowani, by osiągnąć jak najlepszy wynik. Myśle, że mimo 4 miejsca, które dla niektórych może być równoznaczne z porażka, dla Nas była to piękna scena rywalizacji i walczenia w pokonaniu własnych słabości, a przy tym zdobycie rekordów życiowych! ”

Zawodnicy RK Athletics startowali w konkurencjach biegowych indywidualnych, w sztafetach, w chodzie sportowym, w skoku w dal i w pchnięciu kulą. Wykazali prawdziwego ducha walki.

W rezultacie na podium stanęli aż 4 razy, zdobywając medale:
srebrny – Dominik Ulatowski wraz z kolegami w sztafecie 4×400 metrów
brązowy – Dominik Ulatowski wraz z kolegami w sztafecie 4×100 metrów
brązowy – Zofia Dzięcioł wraz z koleżankami w sztafecie 4×400 metrów
brązowy – Zofia Dzięcioł wraz z koleżankami w sztafecie 4×100 metrów
W pozostałych konkurencjach nasi zawodnicy zajęli wysokie, choć niemedalowe pozycje:
Zofia Dzięcioł
4. miejsce w chodzie 1500m (debiutując na tym dystansie, Zofia sięgnęła po rekord życiowy, a do medalu zabrakło zaledwie 0,13 s!)
4. miejsce Zofii w biegu 1500m
5. miejsce Zofii w biegu 800m
7. miejsce Zofii w biegu 400m
11. miejsce Zofii w skoku w dal
17. miejsce Zofii w biegu 100m

Dominik Ulatowski
4. miejsce w biegu 400m
4. miejsce w biegu 800m
5. miejsce w biegu 1500m

Trenujący od niedawna w RK Athletics Bartosz Matusiewicz w Czechach startował w biegach 400m, 800m i 1500m, zdobywając odpowiednio: 5., 5. i 6. lokatę, oraz w pchnięciu kulą, gdzie uplasował się w drugiej dziesiątce.

 

 

 

 

Treningi Zosi i Dominika są współfinansowane ze środków Miasta Społecznego Warszawy.

 

Zapisz się do klubu RK Athletics